Projekt To dáš! pomáhá znevýhodněným lidem uplatnit se na pracovním trhu

TK_28.3.2018.jpg

28. 3. 2018

Projekt To dáš! byl odstartován na podzim roku 2017 s cílem pomáhat znevýhodněným lidem na startu pracovní kariéry a při vstupu na trh práce. V současné době je do projektu zapojeno 85 mladých lidí, kteří se díky němu mohli lépe připravit na pracovní pohovor, získali nabídky na zaměstnání nebo absolvovali brigády. Projekt funguje na principu sociální personální agentury a nabízí klientům i zaměstnavatelům odborné zázemí a spektrum návazné podpory. Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nebo mladé maminky, které odcházejí z azylových domů, mají často problém s hledáním nové práce, chybí jim zkušenosti, často mají problémy i ve zdánlivě běžných situacích. S tím jim právě projekt To dáš! pomáhá. Vznikl v rámci mezinárodní iniciativy Youth Empowered, kterou do České republiky ve spolupráci se strategickým partnerem, Nadací Terezy Maxové dětem, přináší společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. 

Projekt To dáš! podporuje sebevědomí a sebehodnotu mladých znevýhodněných lidí pořádáním motivačních workshopů, zvyšováním potřebných znalostí a především funguje jako sociální personální agentura. Díky projektu To dáš! získávají znalosti, dovednosti, pomoc a také návod na to, jak uspět na pracovním trhu.

Projekty a aktivity, které v nadaci realizujeme, jsou vždy konkrétní a šité na míru potřebám těm, kterým pomáháme. Nejinak je tomu i v případě projektu To dáš!. Díky dosavadním zkušenostem, které s podporou maminek v azylových domech či mladých lidí z dětských domovů máme, si uvědomujeme, jak nezbytná je i další návazná podpora, ať už materiální, finanční či poradenská. Proto nás nesmírně těší, že díky Coca-Cola HBC a dalším partnerům projektu To dáš! můžeme rozšířit spektrum služeb a nyní nabídnout odborné zázemí ve formě Právního minima či metodiky pro zaměstnavatele.“, uvedla Terezie Sverdlinová, ředitelka nadace.

Projekt Youth Empowered je silným odkazem bývalého generálního ředitele naší skupiny Dimitrise Loise. Cílem je do roku 2020 pomoci půl milionu mladých lidí ve 28 zemích nalézt si zaměstnání. Zatímco například v jižní Evropě mají problémy najít práci i vysokoškoláci se skvělými výsledky, situace v ČR je zcela jiná. Proto jsme se při hledání vhodného partnera pro tento projekt rozhodli, že k němu přistoupíme jinak. I přes nejnižší nezaměstnanost v Evropě totiž bohužel stále neplatí, že kdo práci chce, ten ji najde. Mladí lidé z dětských domovů, matky z azylových domů i další znevýhodněné skupiny, to mají při hledání pracovních zkušeností stále velmi obtížné. Zkušenosti s jejich zaměstnáváním chybí i firmám. Proto jsme se spojili s Nadací Terezy Maxové dětem a vznikl projekt To dáš!,“ říká ředitel vnějších vztahů Coca-Cola HBC Petr Jonák. „První výsledky nám potvrzují, že takový projekt v ČR citelně chyběl. Pracovní příležitosti a průběžná podpora Nadace dávají mladým lidem to, co jim nejvíce chybí – pomocnou ruku, sebedůvěru, pozitivní příklady a zkušenosti. Naším největším úkolem nyní je dostat do projektu co nejvíce zaměstnavatelů i dalších podporujících partnerů. Pevně věřím, že se z toho stane celonárodní projekt fungující ve všech regionech,“ dodal Jonák.

Častým problémem mladých lidí ze znevýhodněného prostředí, je právní neznalost. Díky ní se mnohdy dostanou do kolotoče půjček, jsou na ně uvaleny exekuce a trvá velmi dlouho, než se s touto tíživou životní situací vyrovnají. Proto vznikla metodická příručka, Právní minimum pro uchazeče o zaměstnání a zaměstnavatele, ve které jsou přehledně shrnutá hlavní témata, která se týkají zaměstnání a nebezpečí exekucí a půjček. „Je dobré, když chcete pomáhat. Ještě lepší, když víte jak. Snažíme se, aby nezůstalo jen u motta naší advokátní kanceláře, ale abychom každodenní prací naplňovali i jeho obsah. Máme proto velkou radost, že můžeme být součástí projektu To dáš!, který si klade za cíl začlenit znevýhodněné mladé lidi do společnosti tak, aby nabyli tolik potřebné sebevědomí a naučili se postavit problémům čelem. Nízké právní povědomí vnímáme jako zásadní problém při řešení často velmi komplikovaných životních situací. My víme, jak na to, a proto jsme neváhali podat pomocnou ruku,“ říká jeden z autorů příručky Ondřej Trubač z advokátní kanceláře Bříza &Trubač.

Projekt To dáš! myslí i na zaměstnavatele.
Projekt nabízí komplexní přístup k přípravě mladých znevýhodněných lidí při vstupu na trh práce. Vedle workshopů nabízí i profesní diagnostiku, která jim pomůže lépe odhadnout schopnosti a předpoklady pro vybranou pozici. Důležitou součástí projektu je samotné zaměstnávání, které funguje na principu sociální personální agentury. V ní odborníci pečlivě vybírají prověřené kandidáty na vhodné pracovní pozice (stáže, částečné nebo plné úvazky), propojují je s danými zaměstnavateli a doprovází je v celém procesu adaptace do nového firemního prostředí. Řadu měsíců po nástupu do práce pak usnadňují počáteční komunikaci se zaměstnavatelem. Právě za tímto účelem vznikla i druhá příručka, Metodická příručka pro zaměstnavatele, která má být jakýmsi návodem jak úspěšně zapojit znevýhodněné lidi do pracovního procesu. Poradcem pro metodiku je v rámci projektu To dáš! společnost Accenture.S Nadací Terezy Maxové dětem připravujeme mladé lidi ke vstupu na trh práce už více než 10 let v rámci celofiremního programu Skills to Succeed (Zkušenostmi k úspěchu). Projekt To dáš!, kde jsme odborným garantem pro metodiku a zároveň také poradcem pro řízení celého projektu, je naší srdcovkou. Jsme hrdi na to, že začíná přinášet první ovoce v podobě nabídky práce pro jeho účastníky,“ říká Jana Benešová ze společnosti Accenture.

U vzdělávání i zaměstnání chybí hlavně motivace a individuální přístup
Podle nedávno realizovaného průzkumu Nadace Terezy Maxové dětem poměrně velké procento dětí, 43% nedokončí studium na střední odborné škole. Důvodem je i chybějící motivace či nízká sebedůvěra. Tyto faktory hrají často důležitou roli také v případě zaměstnání. Mladí lidé si nevěří, nemají vzory a mají strach z vlastního pochybení. A právě na toto zjištění reaguje i projekt To dáš!
Z výše zmíněného průzkumu rovněž vyplynulo, že ideální formou motivace pro vzdělávání dětí, je individuální přístup (98%), podobné je to i v případě prvního zaměstnání. Právě snížená motivace vede často k podceňování a například k předčasnému opouštění pracovního místa.

O nadaci > Novinky > Projekt To dáš! pomáhá znevýhodněným lidem uplatnit se na pracovním trhu

Coca-Cola HBC Česká republika, s.r.o.CTP Invest, spol. s r.o.RENOMIA, a.s. Travelport - Galileo
česká verzeenglish versionfacebooktwitter